Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A.

Wiązary dachowe

Wiązary dachowe to konstrukcje wykonane z pasów dolnego i górnego podparte słupkami i krzyżulcami. Całość tworzy lekką konstrukcje zdolna do przenoszenia znacznych sił. Wiązary ze względu na swoja lekkość, oraz dużą wytrzymałość wykorzystywane są do konstrukcji dachowych o dużych rozpiętościach.  Również w budownictwie jednorodzinnym  konstruktorzy coraz częściej stosują w rozwiązanych konstrukcji dachowych wiązary kratowe. Konstrukcje wiązarów przygotowuje się w naszym zakładzie produkcyjnym.

Gotowe wiązary montowane są na placu budowy. Montaż dzięki prefabrykacji jest nie skomplikowany oraz szybki. Zaleta takiego rozwiązania bez wątpienia jest szybkość wykonania całej konstrukcji dachu na placu budowy. Proces produkcyjny rozpoczyna się w austriackich zakładach wytwórstwa drewna konstrukcyjnego, gdzie drewno poddawane jest komorowemu suszeniu oraz sortowaniu z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik prześwietlania drewna. W pełni skomputeryzowany system obróbki drewna pozwala na pewność, że wykorzystywane drewno do dalszego procesu obróbki spełnia klasowe wymogi. Drewno jest czterostronnie strugane oraz załamywane są kanty. Celem tego zabiegu jest zwiększenie odporności ogniowej drewna.

Następnie w naszym zakładzie obydwa się w pełni skomputeryzowany proces projektowania wiązarów. Zespół inżynierów dba o zachowanie właściwych paramentów dachu, a w  szczególności uwagę przykładamy by każdy wiązar opuszczający naszą firmę spełniał wymogi polskiego prawa budowlanego. Proces obróbki odbywa się na automatyzowanym ciesielskim centrum obróbczym. Produkowane w naszym zakładzie wiązary montowane są za pomocą blach ciesielskich. Aby każdy z krzyżulców oraz słupków został umieszczony we właściwym miejscu wykonujemy w pasach górnych i dolnych wręby ciesielskie, które uniemożliwiają wzajemne przemieszczanie się elementów wiązarów na etapie produkcji jak i podczas eksploatacji. Zastosowane przez nas rozwiązanie daje dodatkową sztywność całej konstrukcji.

Podstawowe zalety wiązarów to:

  • są lekkie i nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku;
  • można dzięki nim budować dachy o większej rozpiętości niż w przypadku więźb tradycyjnych;
  • dolne pasy zamontowanych wiązarów kratowych tworzą konstrukcję stropu nad ostatnia kondygnacją domu. Nie trzeba więc robić kosztownych stropów betonowych;
  • więźbę z wiązarów przygotowuje się o wiele wygodniej niż tradycyjną, gdyż większość prac przy montażu kratownicy prowadzona jest na płaskiej powierzchni, a nie na wysokości.